Istanbul – prístav sveta

Destinácia: Turecko, Istanbul
Kód zájazdu: 1260409
Cena od: 835 €
Príplatky od: 300 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

28.08.2024 5 dní First Minute 835 € +300 € odlet: Budapešť, Bratislava letecká
11.09.2024 5 dní First Minute 835 € +300 € odlet: Budapešť, Bratislava letecká
02.10.2024 5 dní First Minute 835 € +300 € odlet: Budapešť, Bratislava letecká

Popis zájazdu

Istanbul – prístav sveta je možno podivuhodné prirovnanie, ale má opodstatnenie. Lebo ním naozaj je, aj obchodným, historickým či kultúrnym. Mesto medzi Áziou a Európou v sebe snúbi kultúry týchto krajín. A na vás čakajú, kým ich objavíte. Vyberte sa s nami na 5 dňový poznávací zájazd po Istanbule, kde navštívime miesta, ktoré dýchajú históriou ako hipodróm, Hagia Sofia, Modrá mešita, palác Topkapi či Veľký bazár.

Do Turecka je potrebný cestovný pas
, momentálne, k ceste do Turecka nie je potrebný PCR test, antigénový test či COVID pas.

Na vstup do Turecka nie sú potrebné víza, pokiaľ pobyt nepresiahne 3 mesiace. Platnosť cestovného pasu musí byť min. 6 mesiacov po návrate z destinácie.

Program
1. deň   Prílet- večerná plavba po Bosporu s večerou

Prílet do destinácie
transfer do hotela a ubytovanie
Zájazd Istanbul – prístav sveta začína večerou
19:30 plavba na lodi s večerou a tanečným vystúpením brušných tanečníc a pod.

2. deň   Historická časť Istanbulu s obedom - Grand Bazár
Raňajky v hoteli
Dnešný deň zasvätíme historickej časti Istanbulu.
Navštívime ikonické miesta ako Modrú mešitu, ktorú projektoval učeň slávneho osmanského architekta Sinana. Výnimočná je aj pre svoje zdobenie stropu iznickou keramikou.
Poprechádzame sa po hippodrome, ktorý vybudovali Rimania v 3. a 4. storočí pred Kristom. Konali sa tu svojho času preteky na vozoch či gladiátorské hry. Nájdete tu aj Konštantínov stĺp, Egyptský obelisk či hadí stĺp.
Ďalšou zastávkou bude Hagia Sophia, ktorú vybudovali ako grécky ortodoxný chrám v r. 537. Neskôr ju počas Osmanskej ríše premenili na mešitu, následne slúžila ako múzeum a dnes ju využívajú na náboženské účely.
Rannú exkurziu ukončíme na Veľkom bazáre, kde budeme chvíľu nakupovať a nasajeme atmosféru bazáru a jeho vône a môžeme obdivovať aj historickú architektúru.
Na trhovisku si dáme skvelý obed a pokračujeme ďalej.
Našou poslednou zastávkou bude palác Topkapi. Tento palácový komplex vybudovali v polovici 15. storočia a dlho bol politickým centrom Osmanskej ríše. Dnes ten komplex slúži ako múzeum a môžete navštíviť nádvoria, klenotnice, pavilóny zbraní, posvätných relikvií či harem.
17:00 koniec exkurzie
voľný čas

3. deň   Bazilika cisterna - Kiz Kulezi Veža- turecký street food
Raňajky v hoteli
Ráno začneme veľkolepou Bazilika cisterna– podzemná cisterna bola postavená v 6. storočí pre Justiana I., cisterna má 140 m na dĺžku a 70m na šírku, nachádza sa v nej 336 stĺpov rôznych slohov, ktoré doslova pozbierali z celej ríše. Do cisterny vojde 100 000 ton vody. Bazilika sa po 2 rokoch rekonštrukcie opäť otvorila pre návštevníkov.
Potom sa budeme plaviť cez Bosporský prieliv, kde sa nám ponúkajú dve tváre Istanbulu – európska a ázijská.
Užijete si plavbu a výhľady na nádherné paláce, mešity či iné historické budovy.
Prídeme do časti mesta Moda, ktorá je známa tým, že je tam veľa obchodíkov so súčasným umením a nájdete tam mnoho lokálnych street food jedál, kde inde ťažko nájdete ako napr. plnené mušle, kumpir (plnené zemiaky), kokorec či wet burger.
Obed v podobe miestneho street foodu 
Po chutnom obede zakončíme exkurziu  návštevou Kiz Kulezi veže (panenskej veže), ktorá ma zaujímavú históriu a odkiaľ sa nám otvárajú panoramatické výjavy.
17:00 koniec exkurzie
voľný čas

4. deň   Dolmabahce palác- obed v Ortakoy
Raňajky v hoteli
Exkurzia do palácu Dolmabahce– tento palác domovom posledných 6 sultánov a prvého tureckého prezidenta Ataturka. V 18. a 19. storočí sa táto časť mesta sultánom veľmi zapáčila a začali tu stavať svoje sídla, pavilóny, záhrady a napokon sa sultán Abdül Mecit rozhodol postaviť v týchto miestach nový palác a opustiť, tak Topkapi palác. V skutočnosit palác dal postaviť, aby dokazál všetkým, že turecká ríša nie je na zostupe, ale naopak. Preto dal vybudovať moderné sídlo, v ktorom sa snúbi európska architektúra s osmanskou. Palác pokrýva 45 tisíc metrov štvorcových a má 285 izieb, 44 sál, 68 toaliet a 6 hamámov. Na pozlátenie stropov použili až 14 tón zlata. Palác budovali od roku 1843-1856.
Po paláci naše kroky povedú do časti mesta pod názvom Ortakoy, kde navštívime miestnu mešitu a potom si dáme dobrý obed.
Je to miesto plné života, kde trávia čas turci či turisti, užívajú si miestny street food, kávu,čaj a nádherné výhľady. A ešte tu vraj majú najlepší kumpir v celom Istanbule. Kumpir je určite jedno z jedál, ktoré treba ochutnať, ide o plnený zemiak. Znie to jednoducho, ale je to skvelé.
17:00 koniec
voľný čas

5. deň   Voľný čas - odlet domov
Raňajky v hoteli
voľný čas
transfer na letisko
odlet domov

*Poradie aktivít v programe sa môže meniť v závislosti od času príletu/odletu (letecká spoločnosť má právo meniť časy letov).
**CK má právo na zmenu hotela, úpravu programu, za predpokladu adekvátnej náhrady a zrozumiteľného ohlásenia účastníkom zájazdu.

Cena zahŕňa
ubytovanie v 4* hoteli
raňajky a 1x večera, 3 x obed
slovensky alebo česky hovoriaci sprievodca
vstupy podľa programu
doprava v destinácii v rámci programu

Cena nezahŕňa

spiatočná letenka od 300€/osoba (v závislosti od miesta odletu a termínu)
cestovné poistenie Balík A1 základný/A1 pandemic: 15€/20€ osoba/pobyt
alebo, cestovné poistenie Balík A2 exclusive (100% storno krytie zájazdu a covid-19): 22,50€ osoba/pobyt
transfer na/z/ letisko Bratislava - Viedeň - Bratislava: 15€/osoba/cesta

Istanbul

Kontakty

tel: +421 36 6345 296
+421 918 826 256
e-mail: info@avocado.sk

Newsletter

Pre odoberanie aktuálnych noviniek zadajte prosím Váš

E-mail:

 

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 24,74 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 34,88 TRY
Americký dolar  EUR 1,07 USD

Zobraziť všetky »

Luxusné plavby